Strona główna
Skala oceny stanów zachowania wg. IBNS - z uwzględnieniem polskich odpowiedników.

Skala
Brytyjska

Skala
Polska

  Przykłady
UNC
(Uncirculated)
I "Stan bankowy"
Banknot nie ma żadnych śladów obiegu. Rogi muszą być ostre. Banknot ma oryginalny połysk.
-UNC -I Jedyną wadą banknotu są minimalnie zaokrąglone rogi.
AU
(About UNC)
(XF/UNC)
I/II Banknot ma ślad w postaci lekkiego zagięcia przy dolnej lub bocznej krawędzi - pozostałość po liczeniu banknotów w banku.
XF (ew. EF)
(Extremely Fine)
II "Stan piękny"
Lekkie ślady obiegu. Nie więcej niż 3 lekkie zgięcia lub 1 załamanie. Rogi mogą być lekko zaokrąglone. Banknot ma oryginalny połysk.
VF
(Very Fine)
III "Stan bardzo dobry"
Banknot był w obiegu, choć przez stosunkowo krótki czas. Ma kilka zagięć, poziomych i/lub pionowych, ale zachowuje sztywność. Dopuszczalne minimalne przybrudzenie krawędzi. Rogi nie są ostre, ale nie są też w pełni zaokrąglone. Banknot może mieć ślady po złożeniach (nie więcej niż dwóch)
F
(Fine)
 
IV "Stan dobry"
Banknot z wyraźnymi śladami obiegu. Może być przybrudzony, ale kolory nie mogą być wyblakłe. Dopuszczalne jest nawet kilka śladów po złożeniach. Nie ma jednak żadnych dziurek. Minimalne naddarcia są dopuszczalne, ale nie mogą one dochodzić do rysunku.
VG
(Very Good)
V "Stan dostateczny"
Banknot pochodzi z powszechnego obiegu. Rogi są zaokrąglone, naddarcia w kilku miejscach dochodzą do rysunku. Dopuszczalne są niewielkie ubytki marginesów lub rogów. Może występować mała dziurka pośrodku (od składania), a także otwory po zszywce/spinaczu.
G
(Good)
VI "Stan słaby"
Banknot został mocno zużyty w obiegu. Wielokrotnie składany, zaginany, a nawet poplamiony. Marginesy pozadzierane. Kolory wyblakłe, ale banknot pozostaje czytelny. Zdarzają się napisy lub rysunki długopisem. Ogólny wygląd - nieatrakcyjny.
FAIR VI/VII Jak przy stanie VI, ale w wyniku naderwania powstały sporej wielkości ubytki krawędzi banknotu - zwłaszcza rogów.
P
(Poor)
VII "Stan zły"
Banknot zniszczony. Częściowo nieczytelny. Fragmenty, zwłaszcza przy rogach - urwane.